Quantcast
Channel: Ona Jedna
Viewing all articles
Browse latest Browse all 125

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał

$
0
0

A czego nie nauczyła się mała Madzia? Mała Madzia nie nauczyła się dbania o swoje ząbki. Efektem tego prawie w każdym zębie mam plombę, a kilka leczonych już kanałowo. Nie obwiniam nikogo, ale jako dziecko nie pamiętam, żeby rodzice „zaganiali nas” do szorowania zębów. Dzisiaj słono za to płacę. Dosłownie. Bo ile leczenie zęba kosztuje, wie ten, kto to przeszedł. Oczywiście już jako dorosła osoba próbuję nadrobić te dziecięce lata, ale chyba na próżno. Najlepsze pasty, dokładne częste mycie – ciężko nadrobić lata, trzeba głośno to powiedzieć, zaniedbania, również własnego.
Dlatego jak tylko dostałam propozycję przyłączenia się do akcji Zachęć Swoje Dziecko Do Mycia Zębów nie wahałam się ani chwili. Człowiek na błędach się przecież uczy, a ja swoimi błędami chce uchronić moje dziecko.

Kiedy zacząć dbanie o zęby u dziecka?
Higiena jamy ustnej powinna mieć miejsce od początku, kiedy nie ma jeszcze żadnych ząbków. Przemywanie buzi w środku, masowanie. Również z wizytą u stomatologa nie warto zwlekać. Niech nie będzie ona spowodowana bólem zęba, bo już zawsze (tak jak mi) będzie kojarzyła się źle. Do tej pory mam traumę. Na kilka dni przed wizytą u dentysty odczuwam niepokój, stres. Boli mnie z nerwów brzuch i nie mogę jeść. Kiedyś znieczulenia przy leczeniu nie były takie oczywiste, a jako małe dziecko próg bólu miałam bardzo niski (zresztą tak jest i do tej pory) Wiesz, że kiedyś ze stresu i emocji ugryzłam Panią stomatolog w palca?! Śmieszne, prawda? Ale te 20 lat temu wcale się z tego nie śmiałam.
Dlatego tak ważne jest, aby pierwsza wizyta u stomatologa odbyła się już w momencie pojawienia się pierwszego ząbka. Taka wizyta kontrolna, bezstresowa. Stomatolog wytłumaczy jak dbać o ząbki, skontroluje proces ząbkowania.  Na wizytę już bardziej świadomą dla dziecka należy wybrać się, kiedy maluch będzie w wieku 2-3 latek. Wtedy już sam pozna gabinet,  pracę stomatologa, a także opowie jak w domu myje swoje ząbki.
img_4254

Jak przygotować dziecko na wizytę u stomatologa?
Na pewno nie straszyć! Zwroty „jak nie będziesz myć zębów będziesz musiał iść do dentysty” „Nie jedz słodyczy, bo będzie Cię bolał ząb i będzie trzeba iść do dentysty!” wywołają niepotrzebny niepokój, a nawet strach. Zbudują w oczach dziecka wizerunek stomatologa jako osoby, której należy się bać!
Nie należy również jeszcze przed wizytą „uspokajać” dziecka. „Nie bój się, dentysta nic Ci nie zrobi” ” Nie bój się, nie będzie boleć” tylko zasieje niepokój, że jednak coś musi być na rzeczy, skoro rodzice tak uspokajają.
Należy spokojnie opowiedzieć, po co wybieracie się do gabinetu stomatologicznego, a przede wszystkim kto to ten stomatolog jest. Wytłumaczyć co będziecie tam kontrolować.

Który stomatolog dla dziecka to ten najlepszy?
Ok, już wiesz kiedy wybrać się z dzieckiem do dentysty, wiesz jak je na to przygotować, ale do którego stomatologa zabrać dziecko???  Na pewno nie jest łatwo, ponieważ nie wszyscy potrafią się zająć małym pacjentem i nie wszyscy chcą. Na szczęście tutaj z pomocą przychodzą nam ludzie, którym nie jest obojętny los dziecięcych ząbków i los zatroskanych o nie rodziców. Organizator kampanii Zachęć Swoje Dziecko Do Mycia Zębów wraz z Polską Akademią Stomatologii Dziecięcej stworzyli Gabinet Przyjazny Małemu Pacjentowi, projekt który wyłania z całej Polski gabinety i lekarzy chętnie i z sercem leczących dzieci. To lista gabinetów, gdzie rodzic może być pewien, że powierza swoje dziecko w dobre ręce. Dziecko nie będzie leczone tam na siłę, i nikt nie powie, że o mleczaki nie trzeba dbać, bo przecież i tak wypadną.
Sprawdź czy w Twoim mieście znajduje się gabinet przyjazny małemu Pacjentowi

LISTA GABINETÓW (klik)

A jeśli znasz taki gabinet, a nie ma go na liście – daj znać organizatorom akcji!

Dzisiaj, nauczona własnym przykładem, dbam o to, aby mój synek umył ząbki przed spaniem oraz rano. Czasami myje je także w ciągu dnia, po posiłku. Ale nie od początku był taki chętny. Przygodę z myciem zębów na dobre zaczęliśmy w okolicy pierwszych urodzin, wtedy też pojawił się pierwszy ząb. Szczoteczkę dostał w prezencie urodzinowym. Taką ładną, kolorową, więc mycie ząbka było nowym, ciekawym doświadczeniem. Niestety pierwsza fascynacja minęła szybko i coraz ciężej było zadbać o jego ząbki. Ale się nie poddaliśmy. Bardzo często myliśmy zęby wszyscy razem, we trójkę, żeby widział, że dbanie o zęby to normalna czynność, ale również po to, żeby na własnym przykładzie pokazać Mu jak prawidłowo szczotkować. Musisz wiedzieć, że do 3-4 roku życia to my rodzice powinniśmy myć zęby naszym dzieciom. Zgodzisz się chyba, że największą frajdą jest po prostu wyjadanie pasty ze szczoteczki, a nie porządne szorowanie. Dopóki dziecko samo nie zasznuruje sznurówki, nie umyje dobrze swoich ząbków, ponieważ nie ma jeszcze wyrobionych odpowiednich ruchów manualnych. Później, aż do ok 8-10 roku powinniśmy domywać zęby po dziecku, żeby w pełni zadbać o ich higienę.
Teraz u nas jest dużo lepiej. Jakiś miesiąc temu otrzymaliśmy prezent od sympatycznej Pauliny, która właśnie stworzyła listę gabinetów stomatologicznych przyjaznych dzieciom.  Soniczna szczoteczka dla trzylatka. Nie dość, że lekko wibruje, to jeszcze świeci! I mycie zębów stało się przyjemnością. „Mamo, a zgasisz światło?” -„Zgaszę” i myjemy w ciemności podziwiając zmieniające się kolorowe światła szczoteczki. Później nakleja naklejki na specjalną „tablicę” jedno mycie – jedna naklejka. Że też nigdy nie wpadłam na pomysł takiego motywatora! działa cuda, nawet kiedy bardzo się nie chce maszerować do łazienki ;)

img_4244

Na koniec przytoczę Ci zalecenia Polskiej Akademii Stomatologii dziecięcej:
Polska Akademia Stomatologii Dziecięcej – zgodnie z przyjętymi zaleceniami polskich i międzynarodowych grup ekspertów – zaleca stosowanie past z fluorem od momentu pojawienia się pierwszego zęba. U dzieci do 3. roku życia zaleca się stosowanie past z zawartością 1000 ppm fluoru, u dzieci w wieku 3-6 lat past z zawartością powyżej 1000ppm fluoru, a u dzieci powyżej 6. roku życia past do 1450 ppm fluoru. Fluor stosowany zgodnie z zaleceniami jest w pełni bezpieczny i pożyteczny.

W imieniu Organizatorów akcji zapraszam Cię również na Ich Facebooka – śledź nowe informacje i porady :)


Viewing all articles
Browse latest Browse all 125

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra