Uwielbiam książki dla dzieci, które łączą w sobie nie tylko fajną treść, ładne obrazki, ale także wspomagają rozwój dziecka. Właśnie takie książki cenię sobie najbardziej.
Dzisiaj chcę Ci pokazać kilka pozycji, które pochodzą spod pióra Elżbiety i Witolda Szwajkowskich. Książki te głównie wspierają ćwiczenie wymowy, ale w treści przemycane są również treści czysto edukacyjne.
Książki te to wspaniały sposób na aktywną pracę z dzieckiem, przy czym dziecko nawet nie wie, że jakąkolwiek pracę wykonuje. Książki Państwa Szwajkowskich to idealne połączenie słów „bawiąc uczy”. Szczerze mówiąc, zanim poznałam dorobek autorów, w domu miałam jedną książkę ich autorstwa, być może znasz ją i TY:”Wierszyki ćwiczące języki” i nie raz „przerabiałam” ją z Adasiem.
Możesz się przestraszyć, że nie wiesz jak czytać takie „specjalistyczne” książki itp. ale nic się nie martw! Wiele z nich posiada wskazówki dla dorosłych pokazujące, na co zwrócić szczególną uwagę.
Jak mówi moja znajoma Pani logopeda, książki Państwa Szwajkowskich dzięki zgrabnie przemyconym w nich ćwiczeniom wpływają na poprawę jakości słuchu fizjologicznego. Rozwijają także słuch fonemowy, czyli umiejętność odróżniania od siebie głosek. Słuch fonemowy jest potrzebny również do dokonywania analizy i syntezy słuchowej, czyli dzielenia wyrazów na sylaby lub głoski.
Książki charakteryzują się kolorowymi rysunkami, które jak nie trudno się domyślić zachęcają do zagłębienia się w treść. Ćwiczą one myślenie oraz pomagają w kształtowaniu zdolności samodzielnego opowiadania.
„Na każdą porę roku” przeznaczona jest głównie dla dzieci w wieku przedszkolnym. Wyróżnia tę książeczkę ścisłe powiązanie krótkich rymowanek
z ciekawymi, kolorowymi ilustracjami o różnorodnej tematyce. Treść kolejnych rymowanek nawiązuje do pór roku. Do każdego utworu ułożono kilka pytań, które sprawdzają spostrzegawczość, i żartobliwych komentarzy pobudzających wyobraźnię.
„Czego tu brakuje?” to zagadki przeznaczone dla dzieci w wieku 3–5 lat. Na każdej stronie znajduje się krótka rymowanka oraz kolorowa ilustracja przedstawiająca jakiś przedmiot pozbawiony jednego elementu. Zadaniem dziecka jest nazwanie brakującego elementu oraz określenie, gdzie powinien się znajdować, by przedmiot spełniał swoją funkcję.
„Nasze emocje” przybliży dzieciom zagadnienia emocji i stanów emocjonalnych w atrakcyjnej, interaktywnej formie. Rysunki twarzy zawarte w książeczce są niedokończone, co powinno zachęcić dziecko do podejmowania prób samodzielnego, graficznego przedstawienia emocji wyrażanych mimiką.
„Rymowanki powtarzanki” Rymowanki, dzięki prostej budowie i nieskomplikowanym rymom, ułatwiają dzieciom przyswajanie i zapamiętywanie nowych słów, a także związków między nimi i kontekstów w jakich mogą być użyte. Po rymowance zamieszczono pytania, które służą weryfikacji zrozumienia tekstu, ze szczególnym zwróceniem uwagi na znaczenie wyróżnionych słów i wyrażeń.
„Bądź ostrożny na drodze” dzięki przyjemnym i zrozumiałym wierszykom dziecko ma okazję nauczyć się lub przypomnieć sobie zasady prawidłowego zachowania się na drodze.Rymowanki nie tylko uczą prawidłowego zachowania, ale także potępiają nieprzepisowe i niekulturalne postępowanie. Uświadamiają dzieciom, jakie sytuacje mogą być groźne i niebezpieczne.
Artykuł Książki do ćwiczenia poprawnej wymowy u dzieci. pochodzi z serwisu Ona Jedna.